Kõrge naatriumi mõju tervisele

Paljud retseptid nõuavad soola nippi – aga kui võtate liiga palju naatriumi, võib see olla terviseprobleemide retsept. Harvardi rahvatervise koolkonna andmetel on tuhandeid uuringuid naatriumi tervisemõjude kohta tehtud, kusjuures enamik neist keskendub võimalikule kardiovaskulaarsele terviseriskile. Kuna kõrge naatriumisisaldusega dieet on seotud kõrge vererõhuga ja muude vaevustega, võib teil olla kasu soola madalamast dieeti, mis on 40 protsenti naatriumi massi järgi.

Naatrium on teie tervisele oluline, kaasa arvatud vedeliku tasakaalu, närvide ja lihaste abistamine. Kuid enamik ameeriklasi tarbivad palju rohkem kui soovitatav ööpäevane kogus – 2300 mg või umbes 1 tl. Kui oled tervislik ja 1500 mg või umbes 2/3 tl. Kui teil on suhkurtõbi või muud kõrge vererõhu riskid. Liiga palju naatriumi aitab teil säilitada vedelikku ja pumbas vere kogust.

Teie neerud võivad raskelt naatriumi välja loputada, kui te tarbite liiga palju seda, ja teie keha säilitab vee, et lahjendada liigne naatrium. Harvardi rahvatervise koolkonna sõnul võib liiga palju soola kahjustada teie neere ja südant, isegi kui teil ei ole kõrge vererõhku. Kuid südamehaigused ja kõrge vererõhk võivad tekkida, kui teie süda ja veresooned hakkavad toime tulema suurenenud verehulgaga. 2009. aastal avaldatud ühes pikaajalises uuringus leiti, et soola tarbimise suurenemine oli seotud insuldi tõusuga 23% ja südamehaiguste tõus 14%, märgib Harvardi rahvatervise kool.

Teised uuringud on uurinud võimalikku seost naatriumi ja vähi vahel. Maailma vähiuuringute fond ja Ameerika Vähiuuringute Instituut jõudsid järeldusele, et soola- ja soolased toidud kujutavad endast “tõenäolist kõhunäärme põhjust,” teatab Harvardi rahvatervise kool. Naatriumisisaldus võib ka luude nõrgendada, eriti kui te vananevad, kuna rohkem kaltsiumi loputatakse läbi uriini, kui te võtate liiga palju naatriumi.

Naatriumi vähendamine toidus võib aidata vähendada teie kõrge vererõhu, südame-veresoonkonna haiguste ja muude terviseprobleemide riske. Otsige naatriumisisaldust toitumisalase teabega märgistusel – pöörates erilist tähelepanu töödeldud toiduainetele ja restoranidele, mis vastutavad suurema osa teie tarbitava naatriumi eest. Värsked puuviljad ja köögiviljad on looduses natuke madalad, ja loputades konserveeritud köögivilju pestakse suurel hulgal soola. Röstitud toidud võivad maitsestada rohkem kui mikrolaineahjudes või aurutamisel ning proovida lõhnaaineid nagu maitsetaimed, vürtsid ja sidrunimahla maitse parandamiseks ilma naatriumit lisamata.

Naatrium ja tervis

Süda ja neerud

Kõhu ja luud

Näpunäiteid naatriumi pealekandmiseks