Kõht rasvahormonaalne põhjus

Enamik kaalulanguse uuringuid keskendub rohkem harjutamisele ja vähem söömisele. Siiski võib kaalutõus olla veel üks põhjus. Hormoonid – kemikaalid, mida üks või mitu rakku vabastab organismi haigusseisundi tagajärjel, mis mõjutavad seda organismi või organeid selle seisundi muutmiseks, võivad kaasa aidata kehakaalu tõusule. Kui olete harjutanud ja dieediga ja pole näinud positiivseid füüsilisi muutusi, vaadake oma hormoonide selgitust.

Hormooni funktsioon

Hormoonid kontrollivad teie elundite toimet, sealhulgas kasvu, arengut ja paljunemist. Rasvavieni reguleerivad teie hormoonid, sest hormoonid mõjutavad teie keha kasutamist ja kalorite säilitamist, samuti kontrollivad teie vereringes soola ja suhkru mahtu. Kõik hormoonid ringlevad kogu keha sees ja iga hormoon mõjutab konkreetseid elundeid ja kudesid. Lisaks on kõik hormoonid nii meestel kui naistel, kuid nende hormoonide tasemed, funktsioon ja paigutus erinevad soo järgi. Mis tahes hormooni suurenenud või langenud tase võib põhjustada suuri muutusi, näiteks rasva suurenemist.

Östrogeen

Östrogeeni tuntakse naissoost suguhormoonina. Östrogeeni taseme langus on sageli kaalukaotuse põhjuseks menopausijärgses eas naistel. Menopausi ajal väheneb östrogeen, mis põhjustab teie keha ovulatsiooni peatumist ja ainevahetuse aeglustumist. Meeste östrogeeni kõrge tase põhjustab madalat testosterooni – hormooni, mis aitab luua lihasmassi. Teie organismis olevad rasvrakud võivad toota östrogeeni, nii et keha töötab rasvade konversiooniks, et suurendada östrogeeni taset. Kahjuks rasvrakud ei põle kaloreid, kui lihasrakud teevad, mis põhjustab teie kehakaalu.

Testosteroon

Mayo kliiniku uuringutes on öeldud, et testosterooni tase vananedes väheneb – umbes 1 protsent aastas pärast 30-aastast keskmist. Testosteroon aitab teie kehal luua lihasmassi kaloritest, mida te võtate. Lihasrakud põlevad rohkem kaloreid kui rasva rakud, suurendades ainevahetust ja aidates teil säilitada terve kaalu. Kui testosterooni tase langeb, kaotab teie keha lihaste toon ja ainevahetus aeglustub.

Progesteroon

Progesterooni seostatakse naistega kõige sagedamini, kuna see aitab menstruatsiooni ajal põhjustada verejooksu. Selle hormooni tasemed vähenevad, eriti menopausijärgsetel naistel. Menopausi üheks tunnuseks on aeglustunud ainevahetus, progesterooni madalamad tasemed, mis toimivad nagu testosteroon, võivad põhjustada kaalutõusu. Meestel muudetakse progesteroon testosterooniks. Kuna progesterooni tase vanandusega väheneb, väheneb ka testosterooni sisaldus, mis aitab kaasa kehakaalu tõusule.

Androgeen

Androgeensed hormoonid (kaasa arvatud testosteroon) põhjustavad täiskasvanu normaalseid muutusi poiste kehades ja mõjutavad seejärel spermakkude moodustumist, seksuaalset huvi ja meessoost kiilaspäisust. Naised toodavad androgeeni jälgi nii neerupealadel kui ka munasarjades. Suurenenud androgeenide tase – tänu naistelt pärit neerupealiste ületootmisele ja meeste suurenenud vanusele – põhjustab kehakaalu ümber oma kõhu, selle asemel, et asendada teie alumine pool. Seda kaalutõusu nimetatakse tihtipeale “keskaegseks levikuks”.

Insuliin on reguleeriv hormoon, mis vabaneb pankreas ja reguleerib glükoosi, rasva ja valkude ainevahetust. Kui teie keha on insuliiniresistentsus, lülitab see valesti kõik kalorid, mida tarbite rasvana, põhjustades seega kehakaalu tõusu.

Insuliin