Kasu tervisele: seesamiseemneõli ja oliiviõli

Oliiviõli ja seesamiõli kasutatakse tavaliselt köögiviljades kogu maailmas. Oliiviõli pakub kergeid, tihti puuviljamaitselisi essentsi ning on Itaalia ja Vahemere roogade põhiosa. Seesamiõli on tugevam, peaaegu suitsune maitse ja populaarne Aasia köök. Iga õli pakub oma toitaineprofiili.

Sealiha, seesami ja oliiviõli kohta pakutakse umbes 120 kalorit puhta rasva kohta. Kuid rasvaga kaasnevad teatud vitamiinid, nagu E-vitamiin ja K. Vitamiin E on antioksüdant ja see aitab ka suurendada immuunsust ja vältida verehüübeid vastavalt riiklikele terviseinstituutidele. K-vitamiin aitab vere hüübimist. Seemneõli sisaldab 19 mg E-vitamiini ja 1,8 mikrogrammi K-vitamiini, samal ajal kui oliiviõlil on 1,94 mg E-vitamiini ja 8,1 mikrogrammi vitamiini K.

Mõlemas õlis on monoküllastumata ja polüküllastumata rasvad, mida nimetatakse “heaks” rasvadeks, kuna neil on võimalik vähendada kolesterooli taset, stabiliseerida südamelihaseid ja võidelda põletikuga. Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeerium kinnitab, et seesamiõli vähendab kolesterooli, samal ajal kui Harvard teatab, et naistel, kes tarbivad oliiviõli, esineb vähem rinnavähki. Võrdluseks on oliiviõli 9,85 grammi polüküllastumata rasva ja 1,42 grammi monoküllastumata rasva ühe supilusikatäie supilusikatäisi, samas kui seesamiõli on umbes 5,5 grammi.

Kolesterooli leidub ainult sellistes loomsete saadustes nagu liha, munad ja piimatooted, nii et kas oliiviõli või seesamiõli on kasulik kolesteroolisisaldusega loomsetest rasvadest. Kõrge kolesterool võib põhjustada ateroskleroosi, arterite kõvenemist, mis võib põhjustada südamehaigusi. Riiklikud tervishoiuasutused märgivad küllastunud rasva ja toiduga seotud kolesterooli tõsta vere kolesterooli, ning teie toidus sisalduva küllastunud rasvade ja kolesterooli koguse vähendamine aitab vähendada vere kolesterooli taset.

Igal õlil on suitsutemperatuur, mille juures see põleb. Mida madalam on suitsutemperatuur, seda vähem soodsaks toiduvalmistamiseks. Küpsetatud õlid varustavad oma suitsupunktiga ka ebatervislikke transrasvhappeid, vähendades nende kasu tervisele. Kuna rafineerimata seesamiõli suitsupunkt on 350 kraadi F ja ekstra neitsioliiviõli suitsetab 406 kraadi F juures, saab neid õlisid küpsetada, kuid need võivad põletada, kui kasutate kõrge kuumusega toiduvalmistamismeetodit, näiteks pannilõikamist .

Rasvlahustuvad vitamiinid

Tervisekaitsekvaliteedid

Kolesteroolivaba

Suitsupunktid